TEKNOLOJİ

Zoom’a yerli rakip

ASELSAN’ın iştiraklerinden olan BİTES, XperLMS isimli online eğitim platformunda uzun vadedir hocaların canlı ders anlatmasına imkan sunuyor.

 

 

Salgınla savaş sürecinde görüntü konferans sistemlerine olan talebin artmasını ve bu süreçte yerli teknolojilere yapılan vurguyu dikkate alan BİTES, XperMeet tatbikini başka bir eser haline getirdi. Eser böylelikle Zoom üzere yabancı videokonferans pratiklerine yerli bir aletrnatif sunmaya başladı.

BİTES Umumî Yöneticisi Uğur Coşkun, XperMeet pratiği üzerinden soruları yanıtladı.

 

 

Salgın nedeniyle ofislerdeki çalışmanın minimum noktaya geldiğine işaret eden Coşkun, buna rağmen muhabere kurma ve yüz yüze görüşme gereksiniminin ise sürdüğünü söyledi. Coşkun, bu süreçte münhasıran yurtdışı menşeli yazılımların kullanıldığını, bunun ise beraberinde data saklılığı mealinde korkular doğurduğunu tabir etti.

Firma olarak yaklaşık 1 yıl evvel çalışmaya başladıkları yeni nesil eğitim platformları bulunduğunu anlatan Coşkun, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda bir medya konferans, uzaktan eğitim, kişilerin bir araya gelip eğitim alabileceği bir platform oluşturmayı planlıyorduk. Çalışmalarımız malûm noktaya gelmişken salgın ortaya çıktıktan sonra bu yazılım içerisindeki bir bileşeni farklı sistem haline dönüştürdük. Ortaya, nitelikli ve yetenekli Türk yazılımcılarımızın geliştirdiği şık bir altyapı çıktı. Kendi şirketimizde ve çalıştığımız firmalarla bu altyapıyı kullanmaktayız. Şu andaki gündem ve devlet gereksinimleri münasebetiyle yazılımımıza hayli ziyade talep görmekteyiz. Aldığımız talepler doğrultusunda hem yazılımımızı güncelliyoruz hem de yeni özellikler ekliyoruz. Zahir bir noktaya geldik. Sistemimizde şu anda emniyetli şeklide çalışmakta, birebir vakitte şifreleme altyapısıyla da malumat güvenliğini çok sağlıklı formda gerçekleştirmekteyiz.”

‘BANKA PRATIKLERI KADAR GÜVENLİ’

Yazılımın güvenlik seviyesine ait malumatlar veren Uğur Coşkun, bu gereksinimi karşılamak için bankaların da kullandığı SSL sertifikasını kullandıklarını söyledi.

Kendilerinin de uçtan uca şifreleme için bu sertifikayı kullandıklarını, birebir hengamda serverlardan şifreli formda dataların aktarımını sağladıklarını lisana getiren Coşkun, “Şu anda sistemimizin bir banka pratiği kadar inançlı olduğunu söyleyebilirim.” dedi.

Coşkun, öteki bir memlekette bulunan server altyapısı kullanmadıklarını vurgulayarak şunları kaydetti:

“Kullandığımız sistemler kendi ulusal serverlarımız, hasebiyle denetim edilebilir bir noktada. Malumatlarımızın en azından kaydedilmediğini, kullanıcı malumatlarımızın sair bir memleket tarafından kayıt altına alınmadığını, yaptığımız ulusal ve yerli altyapıyla söyleyebilir durumdayız. Haber güvenliğinin had safhada değerli olduğu bu devirde kendi serverlarımızda çalışan kendi altyapımızın bize itimat verdiğini düşünüyorum. Bu çeşit şeylerin Türk mühendisler tarafından çok sağlıklı, süratli ve pratik biçimde gerçekleştirilebildiği bir devirdeyiz.”

BELGE AKTARIMI YAPILIYOR

Uğur Coşkun, yerli medya konferans sistemi XperMeet sayesinde, çok sayıda kişinin bir araya gelebildiği sınıf, içtima üzere ortamlar oluşturulabildiğini, sunum yapılabildiğini, belge aktarımı gerçekleştirilebildiğini belirtti.

Bunları şifrelemeli ve kriptolu halde gerçekleştirdiklerini anlatan Coşkun, istenirse buna donanım tabanlı kripto eklenerek haber güvenliğinin daha da üst seviyeye çıkarılabileceğini vurguladı. Coşkun, “Burada çok değerli olan nokta şu, kendi ürettiğimiz, altyapısına hakim olduğumuz bir şey olduğu için istediğimizi ekleyebilir, istediğimiz sistemlerle entegre edebilir, istediğimiz yazılımlarla konuşmasını sağlayabiliriz. Bunlar bence değerli ve kurumu yazılıma nazaran dizayn etmek değil, yazılımı kendi gereksinimlerimize nazaran dizayn etmek bize özgürlük veriyor.” diye konuştu.

‘SALGIN SONRASI DA YAYGIN KULLANILACAK’

Coşkun, salgın sürecinin tesiri ve bu süreçte oluşan alışkanlıklar münasebetiyle gelecek periyotta de bu cins pratiklerin yaygın biçimde kullanılacağını söyledi.

Esere, küresel pazarlarda da kullanılacağı fikriyle İngilizce isim verdiklerini lisana getiren Coşkun, şöyle devam etti:

“Burada kritik olan biz firmaya bir server veriyoruz ya da kendi serverlarını kullanarak firmanın kendi içinde çalışan bir yazılım olmasını sağlıyoruz. Her türlü haberi lokal sistem ve altyapılarda, bu yazılımla birlikte basitçe kullanabilecek, onunla ilgili çalışmalar gerçekleştirebilecek. Hem küresel hem yurt içinde bu altyapıları kullanmayı öngörüyoruz ve yaygınlaşmasını sağlayacağız.”

Mevcut kurallardan kaynaklanan muhtaçlıkları yerli yazılımlarla çözüyor olmanın malumat güvenliği açısından kritik kıymette olduğunu vurgulayan Uğur Coşkun, “Çünkü zincir en zayıf halkası kadar kuvvetlidir. Hasebiyle her şeyi çok kuvvetli ve düzgün bir noktaya taşıyabiliriz lakin bu cins uç nokta ve pratiklerde da birebir hassasiyetle ve tıpkı kıymeti vererek hareket etmemiz gerekiyor. Her bir kısım ve paylaştığımız done bedelli, münasebetiyle işin bu tarafında değerli bir adım attığımızı düşünüyorum.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı