SPOR

Son dakika! Euroleague ve EuroCup’ta seri iptal edildi

Son dakika haberine nazaran Euroleague ve EuroCup’ta dönemler iptal edildi. A Lisansı sahibi kulüpler ile Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu serisi iptal etme konusunda muahedeye vardı ve karar katılaştı. Bartomeu TSİ 17.30’da online basın içtiması yapacak.

Euroleague’de Anadolu Efes önder konumdaydı. Fenerbahçe Beko ise 8. sırada taraf alıyordu. EuroCup’ta ise TOFAŞ çeyrek finale yükselmişti.

Euroleague ve Eurocup’ın askıya alınmasının akabinde idare tekrar başlama doğrultusunda çalışmalarını sürdürmekteydi. EuroLeague’e gelecek dönem tıpkı 18 ekiple devam edilecek.

Oyuncular ve ELPA sıcak bakmıyordu

Oyuncular ve ELPA’nın (Euroleague Oyuncular Birliği) dönemin oynanmasına sıcak bakmadıkları istikametinde açıklamaları sonrasında saat 12.00’de start alan içtimada Turkish Airlines EuroLeague’de 2019-2020 döneminin iptaline karar verildi.

Dikkat çeken ‘oylama’ ayrıntısı!

Içtimayla ilgili ayrıntılara ulaşan Sözcü müellifi Devrim Demirel, Euroleague’deki kritik içtimada en dikkat çeken gelişmenin Jordi Bertomeu’da yaşandığını söz etti. Demirel şöyle aktardı:

“A Lisans sahibi 11 kadro, Euroleague idaresi ile telekonferans sistemiyle bir araya geldi. A Lisans sahibi kadrolara serinin geleceğiyle ilgili kararları soruldu. Ekipler, dönemin devam etmemesi yanında fikir birliğine vardı. Içtimaya damgasını vuran isim Jordi Bertomeu oldu. Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu, serinin iptal edilmesi cephesindeki görüşünü kulüplere iletti. Bu flaş gelişmenin akabinde dönemin iptali kararı verildi.”

A Lisans sahibi Anadolu Efes, Fenerbahçe, Real Madrid, Barcelona, Baskonia, CSKA Moskova, Olympiakos, Panathinaikos, Armani Milano, Maccabi ve Zalgiris oylamaya katılırken geri kalan 7 grup Valencia, Kızılyıldız, ASVEL, Alba Berlin, Bayern Münih, Zenit ve Khimki oylamaya katılmadı.

Kararın münasebetleri de açıklandı!

EuroLeauge idaresi dönemin iptaline yönelik kararın münasebetlerini husus unsur açıkladı.

Açıklama şu halde:

– Sıhhat ve güvenlik tüm oyuncu ve iştirakçiler için en büyük önceliğimizdir.

– Virüsün farklı yerlerdeki gelişim durumu sebebiyle her grup için idman koşullarının sağlanmasını garanti edilememektedir.

– Üstteki unsur hasebiyle mahallî idareler farklı seyahat kısıtlama pratiklerinde bulunmaktadır.

– Bütünlüğü korumak ismine kadro sayısını azaltma içeren tahliller kabul edilmemiştir.

– Sıhhat prosedürleri münasebetiyle serinin Temmuz ayında bitirilmesi mümkün olmamaktadır.

– Gelecek dönemi etkilememek ismine karar verme sürecinde takvim değişikliği yapılmamıştır.

– Hazırlık takviminde EuroLeague için bu dönem gruplara daha ziyade müddet tanınacaktır.

Euroleague CEO’su Jordi Bertomeu’nun karara ait sarf ettiği kelamlar ise şu halde:

Elbet 20 yıllık tarihimizde aldığımız en güçlükle karar oldu. Elimizde olmayan sebeplerden dolayı, Avrupa basketbolunun en zevkli ve heyecanlı dönemini kısa tutmak zorunda kaldık. Bu karar, tüm lig paydaşlarının kararlılığını koruduğu ve tüm eforlarımız için itici güç olan taraftarlara eksiksiz ve benzersiz bir kişisel seri sunmaya çalışmak için mümkün olan her yolu tükettiğimiz iki buçuk aydan sonra alındı. Bununla birlikte, taraftarların bugüne kadarki oyunlardan ne kadar keyif aldıklarını gösteren rekor doneler, bize daha güzel bir 2020-21 serisi planlamaya başlamak için her zamankinden daha ziyade güç veriyor.

EuroLeague ve EuroCup topluluklarının bu inanılmaz sıkıntı devirlerde nasıl birleştiklerini görmekten gurur duyuyorum. Birebir formda, kulüplerimizin kararlarındaki hamasetten ve topluluğa olan eklerinden, EuroLeague markasına ve temsil ettiklerine olan inanç ve bağlılıklarından, başından beri destekleyici olan anlayışlı hakemlerimizden, oyuncularımızdan, antrenörlerimizden gurur duyuyoruz. Burası harika bir topluluk ve biz de onun bir modülü olarak ayrıcalıklıyız.

Açıkçası, 2019-20 serisini sürdürmek için birçok motivasyonumuz vardı, gelgelelim bu türlü istisnai bir durumda, kişilerin sıhhatini gayri ilgi yerlerinin önüne koymak zorundayız: oyuncularımız, antrenörlerimiz, hakemlerimiz, kulüplerimiz, çalışanı lig çalışanlarımız, yayıncılarımız ve tüm aileleri bunu yaparak inançlarımıza ve temsil ettiğimiz bedellere bağlı kalıyoruz. Önümüzdeki aylarda yalnızca bir vazifemiz var: topluluklarımızın güçlenmesine yardımcı olmak ve taraftarlarla tekrar bir araya gelebileceğimiz vakitler için kendimizi – saha içinde ve dışında en uygun ortamı oluşturmak için elimizden gelen her şeyi yapmak. Bu bir son değil, yeni bir başlangıç.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı