SPOR

Bakan Kasapoğlu’ndan Üstün Lig açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, katıldığı televizyon programında sporda ertelenen liglerin durumu konusunda açıklamalarda bulundu.

 

 

Bakan Kasapoğlu, sporda ertelenen liglerin durumu konusunda federasyon ve kulüp başkanlarıyla içtimalar yaptıklarını ve süreçle ilgili kararın ortak akılla ortaya çıkacağını lisana getirdi.

Türkiye’nin vaka sayısı ve vefat sayısına nazaran ligleri en erken seyircisiz oynatan, bunun yanında en erken erteleyen memleket olduğunu hatırlatan Kasapoğlu, “Biz sporcumuzun sıhhatini bir müsabakaya, bir tertibe değişmeyiz; sıhhat her şeyin başı. Geçtiğimiz günlerde futbol, basketbol, hentbol ve voleybol federasyon yöneticilerini davet ettim; onların bu süreçteki yol haritalarını sordum. Yaptıkları çalışmalar var. İşleyen bir çalışma süreci var fakat burada esas olan yeniden federasyonlarımızın kendi yapacakları çalışmalar olacak. Gerek UEFA ile muhabereleri, gayrı federasyonların kendi sahalarıyla ilgili muhabereleri; bunların sonucunda ortaya çıkacak fikir, ortak akıl bu sürecin takvimini de belirleyecektir.” diye konuştu.

 

 

Harika Lig’deki maçlar konusunda Türkiye Futbol Federasyonunun ve Kulüpler Birliği Vakfının farklı planları olduğunu anlatan Kasapoğlu, “Basketbol ‘bizdeki durumlar farklı’ diyor. Voleybol münferit çalışma yapıyor. Takvimleri şimdi netleşmiş durumda değil fakat kimsenin kaygısı olmasın. Sıhhati önceleyen yaklaşımla tüm paydaşlarımızın hareket etmesinden mesuduz.” değerlendirmesinde bulundu.

Federasyonların da liglerin tamamlanması yanında mülahazaları olduğunu kaydeden Kasapoğlu, “UEFA da bu formda söz etmiş. Sıhhat göstergeleri senaryo bağlamında durumu daha net ortaya koyacaktır.” diye konuştu.

Liglerin akıbeti konusunda “İnşallah güzel bir takvime ulaşırız” diyen Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Tüm branşlarıyla sporcularımız gururumuz ve ümidimiz; ulusal ve memleketler arası platformda şanlı bayrağımızı temsil eden kahramanlarımız. Onların bu süreçte morallerinin bozulmaması için, motivasyonlarını yüksek tutma ismine kendileriyle irtibatımız oluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle A Ulusal Kadro futbolcularıyla içtima yaptık. Olimpik ve paralimpik sporcularla bir araya geldik. Sporumuzla, gençlerimizle her ortamda olduğu üzere ileriye, daima doruğa oynama savımızı diri tutacağız.”

Sporun sıhhat, dostluk ve barış demek olduğunu kaydeden Kasapoğlu, “Korona sürecinin Türk sporu açısından asla bir irtifa kaybına sebebiyet verme noktasında boşluk bırakmayacağız. Bırakın irtifa kaybını inşallah Türk sporu bu süreçten güçlenerek çıkacak. Olimpiyatlar ve Avrupa Şampiyonası 2021’e ertelendi. Sporcularımızı hazırlama ismine faaliyetler devam ediyor. Gerek Tokyo’da gerek 2021 Avrupa Şampiyonası’nda pek çok başarıyı inşallah birlikte yaşayacağız.” biçiminde konuştu.

Son 18 yılda her ortamda olduğu üzere sporda da önemli devrim yaptıklarını anlatan Kasapoğlu, ulusal ve milletlerarası ölçekte Türk halkına büyük gurur yaşatma maksatları olduğunu, bu manada kulüplere de kıymetli hizmetler düştüğünü lisana getirdi.

Kulüplerin finansman, performans ve şeffaflaşma açısından süreci daha verimli değerlendirmesi gerektiğini belirten Kasapoğlu, “Her türlü imkanı seferber ettik. Tesisler ve altyapıya destek verme konusunda spor camiamızın yanındayız. Tüm branşlarda, federasyonlarıyla sporu destekleme ismine her türlü imkanı bundan sonra da ortaya koyacağız.” tabirlerini kullandı.

Kulüplere yine yapılandırmada kolaylık sağlanıp sağlanmayacağı istikametindeki soruyu yanıtlayan Kasapoğlu, “Kurumsallık her federasyon ve kulüp açısından kıymetli. Bunların sağlanması kaide. Üretmedikçe, finansal manada disipline riayet etmedikçe; yapılacak çalışmalar pansuman vasfı ortaya koyacaktır. Her çekişmeli süreç imkanları da beraberinde getirir. Maaşların ve bonservis fiyatlarındaki düşüşü birtakım kulüplerimiz gündeme getiriyor. Bu süreç derlenip toparlanma açısından kıymetli.” biçiminde konuştu

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı