SPOR

Avrupa’nın kaybedeni Üstün Lig oldu!

687 milyon Euro’luk oyuncu pahası olan Harika Lig, öngörüldüğü üzere 12 Haziran’da başlarsa kıymeti 536 milyon Euro’ya (-21.9) gerileyecek. Şayet lig iptal edilirse paha 485 milyon Euro’ya (-29.4) kadar düşecek. Üstün Lig’in akabinde en büyük paha kaybını eksi 28.7’yle İspanya La Liga yaşayacak.

Yerküreyi tesiri altına alan korona virüs pandemisi nedeniyle futbol yerküresi büyük bir sorun içerisinde. Maçların oynanmaması nedeniyle yerküredeki tüm kulüpler ve oyuncular maddi olarak paha kaybı yaşıyor. KPMG Football Benchmark da oyuncuların paha kaybı üzerinden liglerin ve kulüplerin kayıplarını araştırdı. ‘Ligler tamamlanmazsa kayıp ne olur?’ ve ‘Ligler tamamlanırsa kayıp ne olur?’ senaryoları üzerinden yapılan araştırmada; Avrupa’daki dokuz büyük ligde en çok kıymet kaybını yüzde olarak Muhteşem Lig yaşayacak.

La Liga’daki paha kaybı eksi 28.7

Şubat 2020’de 687 milyon Euro’luk oyuncu bedeli olan Harika Lig, öngörüldüğü üzere 12 Haziran’da başlarsa bedeli 536 milyon Euro’ya (-21.9) gerileyecek. Şayet lig iptal edilirse bedeli 485 milyon Euro’ya (-29.4) kadar düşecek. Harika Lig’in akabinde en büyük bedel kaybı İspanya La Liga’da olacak. Şubat 2020’de La Liga’da oyuncuların kıymeti 6 milyar 664 milyon Euro’yken, ligin tamamlanması halinde bu kıymet 5 milyar 395 milyon Euro’ya (-19.0) gerileyecek. Şayet lig oynanmazsa oynayan oyuncuların yekun bedeli 4 milyar 748 milyon Euro’ya (-28.7) kadar düşecek.

Barcelona kayıpta tepede mekan alıyor

Kulüpler bazında da yerkürenin en bedelli takımları korona virüs nedeniyle bedel kaybı yaşıyor. En büyük paha kaybı ise İspanyol devi Barcelona’da olacak. 1 milyar 136 milyon Euro’luk takım pahası olan Barcelona, La Liga tamamlansa bile takım bedeli 903 milyon Euro’ya (-20.5) gerileyecek. Lig iptal edilirse İspanyol grubunun takım pahası 808 milyon Euro’ya (-28.9) inecek.

KAYNAK: İHA
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı