SAĞLIK

korona virüs hastaları 11. günün akabinde bulaşıcı değil

Yeni tip corona virüs (korona virüs) vakalarının sayısı yerküre umumunda 5 milyon 500 bini aşarken Singapurlu bilim kişilerinden illete ait yeni bir araştırma geldi.

 

Singapur Ulusal Enfeksiyon Marazları Merkezi ve Tıp Akademisi’nden bilim kişileri 73 korona virüs hastasını inceledi.

Araştırmada, yeni tip corona virüse (korona virüs) yakalanan hastaların semptom (öksürük, ateş)  göstermeden evvelki 2 gün ile virüs bulaştıktan 11 gün sonraya kadar bulaşıcı olduğu açıklandı. Bununla birlikte çalışmaya katılan gönüllerinin 11 günün akabinde izole edilmediği aktarıldı.

2. HAFTADAN SONRA ETKIN VİRÜS BULUNAMADI

 

 

Çalışmanın muharrirleri, “korona virüs pandemisinin başlangıcından bu yana biriken donelere dayanarak, semptomatik bireylerde bulaşıcı hastalık periyodu semptomların başlamasından yaklaşık iki gün evvel başlar ve semptomların başlangıcının akabinde yedi ile on gün sonrasına kadar devam eder. Faal viral replikasyon birinci haftadan sonra süratle düşer. Çalışmamızda illetin 2. haftasından sonra canlı virüs bulunamadı” sözlerini kullandı.

HASTALARIN NE DEVIR TABURCU OLABİLECEĞİNİ ETKİLEYEBİLİR

Öte yandan, hastaların 11 günün akabinde testlerde korona virüs müspet çıkmalarına karşın marazı etrafa yaymadıkları belirtildi. Bilirkişiler, vücutta kalan etkin olmayan virüs parçacıkları nedeniyle testlerin yanılabileceğini belirtti.

Bilim kişileri, marazın yayılma yeteneği üzerine yaptıkları araştırmanın, hastanede tedavi olan korona virüs hastalarının ne devir taburcu edileceğine ve alışılagelmiş hayata dönebileceklerine dair karar alınmasına ait yardımcı olabileceğini bildirdi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı