İÇ HABERLER

Tekirdağ’dan, Uludağ’ın karlı doruklarını görüntüledi

Tekirdağ’dan, Uludağ‘ın karlı doruklarını görüntüledi

TEKİRDAĞ’da yaşayan fotoğraf tutkunu İlker Uskan, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasının getirilmesinin akabinde, oturduğu meskenin çatısından 180 kilometre uzaklıktaki Bursa Uludağ’daki karlı tepeyi görüntüledi. Uskan, “Google Earth açarak Tekirdağ ile Bursa arasına bir çizgi çektim. Bizim sahilde bulunan eski iskelenin ucunu referans noktası olarak orayı ayarladım. ve zıtta görüntülemiş olduğum dağın mutlaka Uludağ olduğunu teyit etmiş oldum” dedi.

Yerküreyi saran koronavirüs salgını nedeniyle beşerler konutlarına çekilirken, Türkiye’de 30 vilayet ve Zonguldak’ta sokağa çıkma ile kentler arası seyahatlere kısıtlamalar getirildi. Hava kirliliğinin azalmasıyla birlikte Tekirdağ’ın 100’üncü Yıl Mahallesi’nde yaşayan reklamcı ve fotoğraf tutkunu İlker Uskan, oturduğu binanın 7’inci katına çıkıp, kamera ve fotoğraf makinesi ile kuş uçuşu 180 kilometre olan Bursa’daki Uludağ’ın karlı doruğunu net bir biçimde görüntüledi.

Koronavirüs salgını nedeniyle konutunda kaldığını söyleyen İlker Uskan, fotoğraf çekmenin kendisi için bir tutku olduğunu belirtti. Kardeşinin kendisine denizin önünde bir dağın göründüğünü ve bunun Uludağ olabilir mi diye bildiri attığını söyleyen Uskan, şöyle dedi:

“Karşı tarafı tek görebileceğim nokta meskenin çatısıydı. Derhal ekipmanımı alıp çatıya çıktım. Baktığınız da gözle de görünüyordu fakat, emin olmak istedim. Zira Marmara Adası’nda bulunan mermer ocakları da olabilir diye düşündüm. Vakit devir mermer ocakları da beyaz olarak gözüküyor. ve kişileri yanlış bilgilendirmemek için o noktayı hem görüntüledim, birebir vakit da doğrulamak istedim. Google Earth açarak Tekirdağ ile Bursa arasına bir çizgi çektim. Bizim sahilde bulunan eski iskelenin ucunu referans noktası olarak orayı ayarladım. ve mukabilde görüntülemiş olduğum dağın katiyetle Uludağ olduğunu teyit etmiş oldum. Bir fotoğrafçı olarak Erdek Yarımadası ve adalar gözüküyordu lakin Tekirdağ’dan Uludağ’ın görüneceği hiç aklıma gelmezdi. Tekirdağ’da çıplak gözle de Uludağ’ı gördüm bunu biraz daha kaliteli olarak görüntüledik ve bunu başardık.”

Kaynak: DHA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı