İÇ HABERLER

Ordu’da ayı akınlarına karşı tüfekli nöbet başladı

Ordu’da ayı ataklarına karşı tüfekli nöbet başladı

ORDU’nun Mesudiye kazasında kış uykusundan uyanan ayılar, saldırdıkları arı kovanlarını parçalamaya başladı. Bir haftada 200’ün üzerinde kovanın zarar gördüğü kazada üreticiler, ayı akınlarına karşı tüfekli nöbete başladı. Mesudiye kazası Pınarlı Mahallesi’nde kış uykusundan uyanan ayılar, arı kovanlarına dadandı. Arılarını korumak için kovanların bulunduğu ortamları elektrik paneli ile çeviren bal üreticilerinin bu tedbiri de zayıf kaldı. Kovanların bulunduğu sahaya giren ayılar, evvel elektrik panellerini, akabinde arı kovanlarını parçaladı. Bir haftada 200’ün üzerinde kovanın zarar gördüğü kazada bal üreticileri, ayı ataklarına karşı tüfekli nöbete başladı. Arıcılar, sınırlı aralıklarla havaya ateş ederek ayıların kovanlara yaklaşmasını önlemeye çalışıyor.

‘TÜM SERVETİM TELEF OLDU’

Yıllardır organik bal ürettiğini anlatan Naci Güler, son devirlerde ayı atakları nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Güler, “Sokağa çıkma yasağı olunca birkaç gün kovanların yanına gelemedik, bunu fırsat bilen ayılar, kovanlara saldırmış ve tüm balı yemiş. Arılarımın hepsi de telef oldu. Ayılar, bu yerde 15 gün içerisinde 200 civarında arı kovanını telef etti. Kesimde geçimini arıyla sağlayan tüm arıcılar çaresiziz. Tüm servetimi bu arılara harcadım lakin yatırımım telef oldu, gitti. Kendimizce tedbir alıyoruz ancak yarar etmiyor. Hami önlemler alıyoruz, emelimiz ayıya zarar vermek değil. Silahla gece gündüz nöbet tutmaya başladık. Ayılar korksun ve nahiyeden uzaklaşsın diye havaya ateş ediyoruz. Arı yetiştiricileri olarak güçlükle durumdayız ve yetkililerden yardım istiyoruz” dedi.

‘ARI KOVANLARIM PARAMPARÇA OLDU’

15 yıldır arıcılık yaptığını belirten Yekta Aydoğan ise gece gündüz silahla nöbet tuttuklarını söz ederek, “Tüm tedbirlerimize karşın bu hücumlarla baş edemiyoruz. Arı kovanlarının etrafını elektrikli telle çevirdim gelgelelim bu da deva olmadı. Telleri koparıp, yeniden kovanlara zarar verdiler. 9 arı kovanım paramparça oldu” diye konuştu.

Kaynak: DHA

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı