GÜNDEM

Yargıtay’dan FETÖ kararı: Ankesör kesin delil

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, TSK’daki FETÖ kriptolarının deşifresinde en tesirli metotlardan biri olan ‘ankesörlü telefon’ soruşturma ve davalarını etkileyecek değerli bir içtihada imza attı. Ankesör davası sanığı eski bir astsubayın aldığı cezaya itirazını inceleyen Yargıtay, ankesörlü telefonla aranmanın tek başına, yani tanık yahut rastgele bir yan delil olmadan mahkumiyete kâfi olduğuna hükmetti. Silahlı terör örgütüne üye olmak günahından ceza alan Aziz Aslan’ın temyiz başvurusunu karara bağlayan Yargıtay, sanığın yalnızca ankesörlü telefonla aranan cep telefonuna ilişkin HTS kayıtlarını tek başına delil olarak yerinde kabul etti.

 

 

KARAR: EVET ÖRGÜT ÜYESİ

Sanık Aziz Aslan’ın Samsun’daki bir büfeden farklı tarihlerde çok sayıda TSK işçisinin arandığı dakikada 4 kez ardışık bir biçimde arandığı, ayrıyeten Samsun’la birlikte hizmet yaptığı İzmir ve Antalya’da 2010-2014 yılları arası yekun 23 kere tekil olarak arandığı kaydedildi. Sanığın yaptığı savunmalarda sözkonusu aramalara ait makul bir açıklama getiremediğine dikkat çekildi. Yargıtay kararında, sanığın sabit hatlardan tekil ve ardışık bir halde aranmasının, aramaya husus olan şahısların birebir rütbede ve kuvvette olmaları, aramaların gerçekleştirildiği devir, konuşma vadeleri, farklı hatlardan aranması üzere hususlar göz önüne alındığında, örgüt üyesi olduğuna ait kabulde bir isabetsizlik olmadığı vurgulandı.

 

 

Evrakta 20 bin sanık var

TSK’daki ankesörlü telefon soruşturmalarında bugüne kadar yekun 19 bin 343 kişi ‘şüpheli’ oldu. Bunlardan 17 bin 795’ine gözaltı süreci uygulandı, yüzde 36’sına tekabül eden 6 bin 926 kişi ise tutuklandı. Yüzde 6’sına karşılık gelen 1262 zanlı direkt hür kalırken, haklarında süreç yapılanların yüzde 50’si olan 9 bin 607 kuşkulu ise haklarında isimli denetim kararları uygulanarak özgür bırakıldı. Yüzde 8’e karşılık gelen 1548 kuşkulu ise firari durumda bulunuyor. Ankesörlü telefon soruşturmalarında gerçekleşen dinamik pişmanlık sayısı da örgütün çözülmesi için bu belgelerin ne kadar konumunda olduğunu ortaya koyuyor. Gözaltına alınan 18 bine yakın isimden 10 bin 710’u, yani yüzde 60’ı dinamik pişmanlıktan faydalandı. Verdikleri tabirlerle soruşturmaların genişletilmesine ek sağladı. Yüzde 40’ına karşılık gelen 7 bin 85 kuşkulu ise aktif pişmanlıktan yararlanmadı.

YENİŞAFAK

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı