GÜNDEM

Vilayetlere alternatif barolar geliyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatının akabinde, üzerinde çalışılmaya başlanan avukatlık kanun taslağında, Türkiye Barolar Birliğinin seçim sistemiyle ilgili kıymetli değişiklikler mahal alıyor. Buna nazaran büyükşehir ve bölgelerde belirlenen kriter ve üye sayılarını tamamlayanların, alternatif baro kurması planlanıyor. Kriterlere iyi olan kentlerde birden ziyade barolar olabilecek. Örneğin, Ceza, Ticaret yahut Aile Hukukçuları Barosu üzere çeşitli barolar kurulabilecek. Yapılacak düzenlemeyle bu baroların da TBB’ye delege vermesi sağlanacak. Sonunda alternatif barolarla, delege sayısı çokça olan İstanbul, Ankara ve İzmir’in delege sayısının düşürülerek, TBB’de bir istikrarın sağlanması hedefleniyor.

 

 

DELEGE SAYISINDA DÜZENLEME

Ayrıyeten düzenlemeyle, nispi seçim sistemine gidilecek olan Türkiye Barolar Birliğinde Ankara, İstanbul ve İzmir üzere üyesi ziyade olan noktaların delege sayısının düşürülerek, vesair bölge baroların temsiliyetinin artırılmasının hedeflendiği öğrenildi. Buna nazaran artık avukat sayısı 100’den ziyade olan barolar, 100’den sonra her 300 üye için bir delege seçemeyecek. Yeni düzenlemeyle, 100’den sonra her 1.000 üye için birer delege seçilecek. TBB’nin 477 delegesinin 137’si İstanbul, 53’ü Ankara, 30’u da İzmir’den oluşuyor. Yeni düzenlemeyle, İstanbul’un TBB’deki delege sayısının 30’lara kadar düşeceği söz ediliyor.

SARI: BU TÜRLÜ DEVAM EDEMEZDİ

Ekim ayına kadar tamamlanması planlanan düzenlemeyle ilgili derneklerin görüşleri de alınıyor. Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi Lideri (TÜRKAD) Dr. Mehmet Sarı “Artık barolar, mensubu bulunan avukatlarının tamamının his ve mütalaalarını lisana getirmeyi, hukuku ve mesleksel prensipleri ön planda tutmayı bir kenara bırakmış, bunun konumuna direkt sahihe millet iradesiyle vücut bulunan seçilmişlere yönelik bir had bildirme siyasetine soyunmuşlardır. Bu sürecin bu halde devam edemeyeceği aşikârdır” dedi.

 

 

KIYMETLI KRİTER ÇOĞULCULUKTUR

AK Parti Hukuk İşlerinden Sorumlu Umum Yönetici Yardımcısı Hayati Yazıcı, baroların seçim sisteminde yapılacak düzenlemeyle ilgili konuştu. Yazıcı: Baroların, tabip odalarının idare konseyleri ‘çoğunluk’ esasına nazaran değil, ‘nispi esasa’ nazaran belirlenmeli. Demokrasinin herkes tarafından kabul görmüş en kıymetli kriterleri katılımcılık ve çoğulculuktur. Çoğunlukçuluk değil. Odaların oluşumuna ait önereceğimiz düzenleme metodu, demokrasinin katılımcılık ve çoğulculuk unsurlarına makuldür, bu unsurların gereğidir. Birtakım CHP’li isimlerin darbe iması yapan konuşmalarıyla ilgili ise Yazıcı “Hiçbir demokratik memlekette, hiçbir parti darbeyi ima edecek kelamlı söylem, yaklaşım içerisinde olamaz” dedi.

TÜRKİYE

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı