GÜNDEM

Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı 9 gün mü? Sokağa çıkma yasağı ne devir başlayacak?

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı rutin hale dönüştü. Geçtiğimiz hafta ve bu hafta resmi tatillerle de birleştirilen Sokağa çıkma yasağı geçtiğimiz hafta 4 bu hafta 3 gün uygulanacak. Bu çerçevede Ramazan Bayramı sonuna kadar tıpkı halde devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonrasında olağanlaşmanın birinci ışıklarını yaktı. Lakin son iki haftadır resmi tatillerle birleştirilen sokağa çıkma yasağı bayramda 9 gün uygulanacak mı sorularını akıllara getirdi. Evet sokağa çıkma yasağı Ramazan Bayramında 9 gün mü uygulacak?

 

RAMAZAN BAYRAMI’NDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI 9 GÜN MÜ UYGULANACAK?

Geçtiğimiz hafta ve bu hafta sokağa çıkma yasağı resmi tatillerle birleştirildi. Ramazan Bayramı sonuna kadar tıpkı halde devam edecek pratik sonrası Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının kaç gün uygulanacağı 18 Mart günü düzenlenmesi planlanan içtima sonrası netlik kazanması bekleniyor.

Çünkü bilindiği üzere 24 Mayıs Pazar günü Ramazan Bayramı’nın 1. günü. 23 Mayıs Cumartesi günü ise arife. Bayramın 2. ve üçüncü günü de hafta içine denk geliyor. Hürriyet’in haberine nazaran kelam konusu tabloda sokağa çıkma yasağının 9 gün olabileceği istikametinde. Başkaca gayri seçenekler arasında Ramazan Bayramı’nın arife günü dahil olmak üzere 4 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi istikametinde.

 

Ramazan Bayramı’nda 9 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde yasak 22 Mayıs saat 24.00’da başlayacak, 31 Mayıs saat 24.00’da bitecek.

BU HAFTA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE HENGAM BAŞLAYACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya nazaran bu hafta sokağa çıkma yasağı 30 Nisan saat 24.00’dan sonra başlayacak. 3 Mayıs saat 24.00’dan sonra sona erecek.

HANGİ BÖLGELERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLECEK?

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van umumunda ve Zonguldak vilayet hadleri içerisinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ CEZASI NE KADAR?

Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. unsuruna göre 3 bin 150 TL idari para cezası kesiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı