GÜNDEM

Pandemi toplumsal destek sonuç sorgulama! e-Devlet’ten nasıl müracaat yapılır?

Pandemi Toplumsal Yardım ödemesinin ne hengam verileceği en çok araştırılanlar arasında. 1. ve 2. faz toplumsal yardım ödemeleri PTT aracılığı ile muhtaçlık sahibi insanların kapılarına kadar ulaştırıldı. 3. Faz pandemi ödemelerine 4.5 milyon kişi müracaat yaptı. Evet Pandemi Içtimaî Yardım parası müracaat sonuçları ne devir açıklanacak? 1.000 TL yardım parası ne vakit verilecek? İşte e-Devlet ile pandemi sonuç sorgulama…

 

e-DEVLET’TEN SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet’te Pandemi Toplumsal Destek Program modülü üzerinden 3. Faz müracaatları başladı.

 

TC Kimlik Numaranızın son hanesine nazaran;

0- Pazartesi

2-Salı

4-Çarşamba

6-Perşembe

8- Cuma

günlerinde müracaatlarınızı yapabilirsiniz.

Cumartesi ve Pazar günleri ise rastgele bir sınırlama olmaksızın herkes müracaat yapabilir

Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden yalnızca bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Birebir haneden birden çok müracaat olursa yalnızca biri dikkate alınacak.

Pandemi Içtimaî Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.

PANDEMİ NEDİR?

Pandemi; yerkürede birden ziyade devlette yahut kıtada, çok geniş bir ortamda yayılan ve tesirini gösteren salgın marazlara verilen umumî isimdir. 

KİMLER IÇTIMAÎ YARDIM ÖDEMESİ ALABİLECEK?

Bakanlık, e-Devlet üzerinden yapılacak 1000 lira nakdi desteğe ait müracaat kıstaslarını da belirledi. Desteğin daha evvel dağıtımı yapılan birinci iki fazında toplumsal yardım alan gereksinim sahibi aileleri merkeze alan Bakanlık, 3. fazda kapsamı genişletti.

Buna nazaran, Pandemi Toplumsal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten yararlanmamış olanlar Faz 3’e müracaatta bulunabilecek.

Ayrıyeten, 5510 sayılı Çevre Sigortalar ve Umumî Sıhhat Sigortası Kanunu’nun 4/A unsuru kapsamındaki kamu emekçileri, 4/C unsuru kapsamındaki memurlar, Toplumsal Güvenlik Kurumundan gelir yahut aylık meydanlar (emekliler) ile İŞKUR’un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden faydalananların müracaatları değerlendirmeye alınmayacak. Bu kıstasların dışında olan tüm haneler destek için başvurabilecek.

e-DEVLET TOPLUMSAL YARDIM MÜRACAAT SONUÇ SORGULAMA EKRANI

 Aile, Çalışma ve Çevre Hizmetler Bakanlığınca, Pandemi Toplumsal Destek Programı Faz 1 kapsamında 1-5 Nisan’da 2 milyon 111 bin haneye ödeme yapıldı. Faz 2 kapsamında 19 Nisan itibarıyla Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca muhtaçlık sahibi 2 milyon 300 bin haneye 1000’er lira nakdi yardımın ödemeleri ise 19 Nisan’da başladı. Böylelikle birinci iki fazdaki yardımlardan 4,4 milyon hane yararlandı. Aile, Çalışma ve Içtimaî Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pandemi Içtimaî Destek Programı 3. faz müracaatlarının e-Devlet kapısı üzerinden dün itibarıyla alınmaya başlandığını açıkladı. Gözler artık 3. faz sonuçlarının açıklanacağı tarihte.

Bakanlık, ön müracaatlara ait incelemeler sonucunda, desteğe muhtaçlığı olduğu belirlenen hanelere ödemeleri yapacak. Vatandaşlar, müracaat süreçlerini e-Devlet üzerinden takip edebilecek. Desteğe ait yardım ödemesi sonuçlarının ne hengam açıklanacağı önümüzdeki günlerde netleşecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı