GÜNDEM

Manisa Vilayet Müftüsü Soykök’ten camilerde ibadet açıklaması

Manisa Vilayet Müftüsü Mustafa Soykök, 29 Mayıs Cuma günü, cuma namazı ile camilerde kademeli olarak cemaat halinde ibadete başlanılması hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

Uzun bir devrandır ibadete örtülü olan camilerde yine cemaatle namazlara başlanacak olması hakkında açıklamalarda bulunan Manisa Vilayet Müftüsü Mustafa Soykök, “Salgın illetle savaş önlemleri kapsamında, 16 Mart 2020 tarihinden bu yana bütün cami ve mescitlerde cemaatle vakit namazları ve cuma namazları kılınmasına ara verilmişti. Refî Allah’a şükürler olsun, salgının yayılma suratının düşmesi ve tesirlerinin azalması üzere olumlu gelişmeler neticesinde, cemaatle ibadet yapılamayan camilerimiz 29 Mayıs 2020 tarihinde Cuma namazı ile birlikte kademeli olarak ibadete açılacaktır. Bu sevindirici gelişme birtakım önlemlere riayet edilmesi halinde bir mana söz edecektir. Bilindiği üzere salgın hastalık riski şimdi ortadan kalkmamıştır. İnsan sıhhatinin korunması İslam diyanetinin en temel gayelerinden birisidir, bu sebeple camilerimizi özleyen ve bir an önce kavuşmak isteyen halkımızın alınacak önlemlere azami kademede riayet etmelerini bekliyoruz.” dedi.

CUMA NAMAZLARI AÇIK HAVADA KILINACAK

 

 

Soykök, “Alınan önlemler kapsamında Sokağa çıkma yasağı kapsamında konum alan vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanlar namazlarını hanelerinde kılmaya devam edeceklerdir. İbadete başlanması mütenasip görülen cami ve mescitlerde öncelik açık havada kılmak olduğu halde mevsimsel kaidelere nazaran yalnızca öğlen ve ikindi namazları cami içerisinde cemaatle kılınabilecek, cuma namazları ise yalnızca münasebetli görülen camilerin bahçesinde / açık havada eda edilebilecektir. Öğlen ve ikindi namazlarının kılınacağı camilerin ve Cuma namazı kılınacak cami ve gayrı meydanların malumatı, 26.05.2020 tarihinden itibaren vilayet müftülüğümüz ve kaza müftülüklerimizin İnternet siteleri üzerinden halkımıza ilan edilecektir. Inançlı ara kuralına nazaran Müftülüklerimizce gerekli işaretlemeler evvelden yapılmakta, gerekli dezenfekte süreçleri belediyelerimizin desteği ile gerçekleştirilmektedir. İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelgede konum alan kurallar çerçevesinde cami ve mescitler ile Cuma kılınacak başka ortamların kapasiteleri Müftülüklerce belirlenmiş olup, namaz kılınan yere kapasitesinin üzerinde cemaat girişine müsaade verilmeyecektir. Bu bahiste vatandaşlarımızın anlayış içerisinde olacakları ümit edilmektedir.” formunda konuştu.

UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Müftü Soykök cami ve bahçelerinde uyulması gereken kurallar hakkında da şunları söyledi: “Her bir vatandaşımız yanında seccade ile gelecek, işaretli taraflara seccadesini sererek namazını eda edecektir. Maske kullanma mecburiliği ibadet esnasında da devam edecektir. Cami/ibadet sahası olarak belirlenecek noktalara girecek herkesin ellerini kesinlikle dezenfekte etmesi sağlanacaktır. Amerika Birleşik Devletleriesthane ve tuvaletler örtülü tutulacağından halkımızın camiye Amerika Birleşik Devletleriestli olarak gelmesi gerekecektir. Camiye giriş ve çıkışlarda ve cami içerisinde inançlı ara ihlal edilmeyecektir. Namaz öncesi ve sonrasında fizikî temastan ve musafahadan kaçınılacaktır. Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin mütemadi havalandırılması sağlanacaktır. Namazların sünnetleri ve tesbihat hanede eda edilecektir. Takke, tespih, ayakkabı çekeceği üzere materyallerin ortak tasarrufu engellenecektir. Camilerde içtimaî uzaklığın korunmasını zorlaştıracak nitelikte mevlit, toplu yemek üzere etkinlikler ile cami çıkışlarında ikram yapılmasına müsaade verilmeyecektir.”

KAYNAK: AA
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı