GÜNDEM

Koronavirüs anti-serumu için tarih amacı konuldu

Koronavirüs salgınına yönelik önleyici ve tedavi çalışmaları devam ediyor. Münhasıran aşı konusunda laboratuvar ve klinik deneyler üzerinde çalışmalar yürütülürken, bir vesair yanda ise anti-serum çalışması devam ediyor.

 

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kısa mühlet evvel Ankara’daki Veteriner Denetim Merkez Araştırma Enstitüsü’nü ziyaretinde, koronavirüse karşı yürütülen anti-serum çalışmalarına ait “Anti-serumu hayvanlara vermeye hazırız. Hayvanlar üzerinde çalışmalar başlıyor. Eylül ayına kadar devam edecek” demişti.

 

 

‘ANTİ-SERUM EYLÜL’DE’

Aşkaroğlu, aşının umumi olarak virüsten esirgeyici hedefle kullanıldığını, anti-serumun ise koronavirüse yakalanan insanların tedavisinde kullanılacağını söz ederek, “Koronavirüse has anti serumun bulunması Eylül ayında hedefleniyor. Prosedür burada biraz daha kısa. Burada enstitü yöneticisi Cevdet Yaralı ve Sayın Bakanımızın da açıklamaları terapötik emelli hiperimmun serum üretiminin tahminen önümüzdeki Eylül ayında sonuçlanabilecek bir çalışma olduğu cephesindeydi. Gelgelelim aşının bulunması milletlerarası aşının kabulüyle ilgili kriterleri de baz aldığımızda yıl sonunu bulacak üzere görünüyor” diye konuştu.

‘AMAÇ ANTİKOR ELDE EDİP, TEDAVİDE KULLANMAK’

Türk Veteriner Tabipler Birliği Merkez Kurulu Umumî Sekreteri Haluk Aşkaroğlu, kelam konusu merkezdeki anti-serum çalışmalarını kıymetlendirdi. Aşkaroğlu, hastalık etkenlerinin vücuda girdiğinde vücudun antijen denilen antikor üretimine sebebiyet veren etkenler ürettiğini kaydetti.

Aşkaroğlu, “Vücudun savunma sistemleri de buna karşı antikorlar üretiyor. Bu antikorlar marazı yeniyorsa esasen sorun ortadan kalkıyor; fakat bazen bağışıklık sistemi güçlü olmadığı için hastalar illete karşı direnç gösteremiyor ve sonuç önemli boyutlara taşınabiliyor. Yani sonucu bu türlü olan mahsusen ağır bakımdaki hastalar için evvelce marazı geçirmiş kişilerden kan serumları alınarak, tedavi gayeli ağır bakımdaki hastalara kullanıyorlar. Etlik Merkez Veteriner Denetim ve Araştırma Enstitüsü?nde yapılan çalışmanın da özelliği aslında bu. Yani beşerler üzerinde yapılan çalışmayı birinci olarak hayvanlar üzerinde yapıp, antikor elde edip, bunu da tedavi emelli kullanmak amaçlanıyor” dedi.

‘SERUMUN KIŞILERE VERİLMESİ HEDEFLENİYOR’

Aşkaroğlu, her hasta için illeti geçirmiş bir donör bulmak ve oradan bu serumu elde etmenin hem pahalı hem de her hengam mümkün olamayan bir durum olduğuna işaret ederek, “Dolayısıyla bu çalışmada Etlik Merkez Veteriner Denetim ve Araştırma Enstitüsü, öncelikle bir korona virüs virüsünü izole ediyor. Bunun genetik haritasını çıkartıyor. Hastalık yapabilme gücünü düşürüyor ve hastalık yapabilme gücü düşürülmüş; lakin antikor üretme münasebetiyle antijenik özelliği korunan etkeni tavşanlara ve atlara vererek onlardan antikor elde edilmek isteniyor. Şayet bu karşılık alınırsa da bir sonraki aşamada bu antikorların saflaştırılması daha sonra sterilite, zararsızlık üzere ögeleri giderildikten sonra kişilere tedavi emeliyle hayvanlardan üretilen bu serumların verilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

‘TÜRK VETERİNERLER ÖNEMLI ALT YAPIYA SAHİP’

Türkiye’de veteriner doktorlar tarafından koronavirüs aşısının bulunacağına dair hiçbir kuşkusunun bulunmadığını lisana getiren Aşkaroğlu, “Bunlar 120 yıllık enstitüler. Cumhuriyetin başından beri var olan enstitülerimiz. Ve şu anda bir çok aşıyı, anti-serumları, kitleri üretiyorlar. Yani malumat birikimi var, teknolojik alt yapıları var. Buna muktedirler. Lakin buradaki mesele aşının hem tutarlılığıyla ilgili test sürecinin uzunluğu hem de bu tip mahsusen teneffüs yolu enfeksiyonu hastalıklarında genetik mutasyonunun çok çokça olması. Halkımız şundan tasa etmesin ki Türk veteriner tabipler hakikaten çok önemli bir haber birikimine ve alt yapıya sahipler. Türkiye’nin umumisine yayılmış 8 kesim veteriner denetim araştırma enstitüsünün 3’ünde biyogüvenlik güç seviyesindeki laboratuvarlar mevcut ve buralarda çalışılıyor, bu büyük bir baht. Bundan ötürü olumlu bir sonuç alınacaktır diye düşünüyorum” dedi.
 

KAYNAK: DHA
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı