GÜNDEM

Bakan Koca iki saatlik kritik içtimayı anlattı: Üç şeyden çok etkilendiler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordum:

 

“Dünya Sıhhat Örgütü ile yaptığınız içtima nasıl geçti?”

İşte Bakan Koca’nın anlattıkları:

 

 

– İKİ SAATLİK IÇTIMA: Yerküre Sıhhat Örgütü Lideri Dr. Tedros Ghebreyesus başkanlığında iki saate yakın süren bir içtima oldu. 12 dakikalık bir sunum yaptık içtimada. Içtimadan sonra ben içtimaî medyada Türkçe, “Başarılarımızı anlattık, Türkiye’nin sunumu ilgi gördü” diye yazdım. Yerküre Sıhhat Örgütü Lideri, bu iletisi takipçileriyle paylaşarak söylediğimize onay vermiş oldu.

– ŞU ÜÇ ŞEYDEN ETKİLENDİLER: Bu kadar vakaya karşın hastane yükümüzün bu kadar az olması… Bundan etkilendiler. Zatürreye dönüşme nispetinin yüzde 64’ten yüzde 12’ye düşmesi… Bundan etkilendiler. Ağır bakıma geçiş sayısının ve ağır bakımda kalış mühletinin azalması… Bundan da etkilendiler.

– TEDAVİ BAŞARISI: Savaştaki tedavi başarımızı anlattık. Erken devirde kimi ilaçları stoklamamızı, birtakım ilaçları Çin’den getirmemizi… Bir tedavi protokolüyle tüm Türkiye’de birebir tedaviyi pratiğe soktuğumuzu… Bu tedavi protokolünü meydandaki gözlemlerimize dayalı olarak yenilememizi… Bunları anlattık

– ÖNLEMLER: Vatandaşa yönelik olarak aldığımız tedbirler… Bu da sunumun kıymetli bir kesimini oluşturdu. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı pratiğini erken periyotta başlattığımızı, bunun da mevt nispetlerinin düşmesinde çok kıymetli bir öge olduğunu söyledik.

– FİLYASYON: Bu sistemi uygulayan tek memleketiz. Noktasal gayelere yöneliyoruz, müspet olanı tespit edip izole ediyoruz, gerekirse tedaviye başlıyoruz. Bir dedektif üzere iz sürüyoruz. Temaslıları buluyoruz, temaslıların temaslılarını buluyoruz. Biz bu yol sayesinde İstanbul’da salgını gerilettik. İstanbul ne Vuhan’a misal ne New York’a… İstanbul’da salgını denetim almanın tek yolu buydu.

– Amerika Birleşik Devletleri SIHHAT BAKANI: Dünya Sıhhat Örgütü içtimasının yapıldığı gün Amerika Birleşik Devletleri Sıhhat Bakanı Alex Azar ile de görüştüm. Ben daha anlatmadan, “Nasıl yaptınız?” diye sordu. Ben de anlattım. Mahsusen tedavi metotlarımızla ilgili olarak, “Sizin erken devirde belirlediğiniz metotların tasdikli olduğunu, biz yeni yeni görmeye başladık” dedi ve bizden tedavi protokollerini istedi.

YENİ TEST MEYDANIMIZ: ORGANİZE SANAYİ ORTAMLARI

SIHHAT Bakanı Fahrettin Koca, ayrıyeten şu bilgiyi de verdi:

“Organize sanayi ortamlarında testlere başladık. Buralarda çalışanların tümüne test yapacağız. Bugün mesela Gebze’deki organize sanayi nahiyesinde 3500’e yakın test yaptık. Çalışma hayatında bulunanlara yönelik bu testleri sürdüreceğiz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı