GÜNDEM

Ankara, İstanbul, İzmir’de yeni sıradana geçiş ne hengam olacak? Bilim Konseyi üyesi duyurdu!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sıhhati Talim Üyesi ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, koronavirüs salgını çıktığında mekteplerin kapanması, kimi işyerlerinin vardiyalı çalışmaya geçmesi, 65 yaş üstü nüfusun hanede kalması üzere adım adım birtakım tedbirlerin alındığını hatırlatarak, Türkiye’nin 11 Mayıs’tan itibaren ise yeni sıradan periyoda adım attığını söyledi.

 

 

‘ADIM ADIM KALDIRILACAK’

Yeni alışılagelmiş periyoda geçişte alınan tedbirlerin adım adım kaldırılacağını belirten Prof. Dr. Özkan, şu anda 15 vilayette seyahat kısıtlamasının olduğunu, bayramda ise 81 bölgede uygulanacak sokağa çıkma yasağının olumlu tesirlerinin olacağını söz etti.

 

 

Prof. Dr. Özkan, “11 Mayıs’ta başlayan bu adımlara 4-8 hafta içerisinde adım adım devam edeceğiz. Bunları planlarken ‘şu bölge yarın açılır bu bölge 3 gün sonra açılır’ diye bir şey laf konusu değil, doneleri takip etmemiz gerekiyor. Vaka sayımız nasıl gidiyor, mevt sayıları nasıl gidiyor, uygunlaşan sayısı vaka sayısının üstünde mi bütün bunları takip ederek, velev bölge vilayet pahalandırmak gerekiyor. Türkiye’deki olguların yaklaşık yüzde 60’ı İstanbul’da. İstanbul tahminen biraz daha geç bu sürece adım atabilir. Vaka sayılarını ve mevt sayılarını, virüsün bulaştırıcılık kat sayısını da inceleyerek ilerlememiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘ANKARA, İSTANBUL, İZMİR’DE GEÇİŞLER DAHA SONRA’

Kononavirüs salgınına yakalananların hepsinin belirti göstermediğini, kimi şahısların asemptomatik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özkan, yeni sıradana geçerken onlarla müsabaka ihtimali olduğu için kısıtlamaların kaldırılması konusunda nüfusu ağır kentlerde vaka ve irtihal sayılarının bir bütün olarak kıymetlendirilerek karar verileceğini anlattı.

Prof. Dr. Özkan, “Nüfus yoğunluğu çok kıymetli. Zira bu yeni olağana geçerken vaka sayısına, irtihal sayısına bakarken nüfusu ağır olan kentleri de çok dikkate alacağız. Bunlar arasında Ankara, İstanbul, İzmir üzere nüfusu ağır olan kentlerimizde geçişlerin biraz daha sonra olmasını bekliyoruz. Bütün bunların ayrıntılı kıymetlendirilmesi gerekecek” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı