EKONOMİ

TL’ye hücum sonrası dolarda son durum

Londra merkezli birtakım finansal kuruluşlar, ellerinde olmayan Türk lirası ile süratli bir halde ve yüksek ölçüde döviz almaya kalkarak, Türk lirasına bedel kaybettirmeye yönelik manipülatif ataklarına devam ediyor. Fakat satın aldıkları döviz için Türk bankalarına olan TL yükümlülüklerini bölgesine getiremeyen bu finansal kuruluşlar, Merkez Bankasının EFT sisteminin kapanış saatini uzatmasına karşın temerrüde düştüler.

 

Yerkürede piyasaların seyrini koronavirüs salgını belirlemeye devam ediyor. Türkiye dahil pekçok devlet alınan önlemleri gevşetmeye hazırlansa da salgının ekonomik tesirleri bu yıla damga vurmaya devam edecek.

 

 

Son 1 haftada doların ana para üniteleri önündeki performansını gösteren dolar endeksi yüzde 3’e yakın bir yükseliş yaşadı. Dolar/TL de dün 7.20’lik ruhsal haddin derhal altında bir kapanış yaptı. Gün umumunda 12 kuruş yükseldi.

Gece saatlerinde düşük hacimli piyasada yükselişini sürdüren dolar yeni güne 7.21 liranın üzerinde başladı. Analistler 7.20’nin aşılmasıyla 7.23’ün değerli bir direnç seviyesi olduğunu belirtti.

 

 

ÇİN-Amerika Birleşik Devletleri GERGİNLİĞİ

Koronavirüs salgınının yanında Amerika Birleşik Devletleri’nin salgın sebebiyle Çin’e yönelik yaptığı suçlayıcı açıklamalar da ayrıyeten piyaslar açısından ayrıyeten bir risk ögesi olarak öne çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri basını Trump idaresinin Çin eserlerine yeni vergiler getirmeye hazırlandığını bildirdi. Bu haberler şimdiye kadar yalanlanmadı. Münasebetiyle yeni bir ticaret savaşı tasası doğmaya başladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı