EKONOMİ

Muhammed el-Cedan: Acı verici olacak

Al Arabiya Televizyonu’na konuşan Cedan, “Suudi Arabistan’ın, petrol ve petrol dışı gelirlerde salgın kapsamında alınan kısıtlama kararları nedeniyle yaşanan düşüş göz önüne alındığında bütçe harcamalarını büyük ölçüde düşürmesi gerekiyor.” dedi.

Suudi Arabistan’ın bu bahiste çok sıkı ve velev “acı verici” tedbirler alacağını, yaşanan bunalımın üstesinden gelmek için tüm seçeneklerin değerlendirileceğini belirten Cedan, birtakım girişimlerin salgın nedeniyle ilerleyen tarihlerde hayata geçirileceğini kaydetti.

Cedan, corona virüsün tesirini şimdi değerli ölçüde yansıtmadığını ve gerçek tesirin 2. çeyrek ve sonrasında ortaya çıkacağını belirtti.

Borçlanmaya ait Cedan, corona virüs öncesinde planlandığından 26,7 milyar dolar daha çokça olarak yekun 58,7 milyar dolar borçlanma yapılacağını söyledi. Buna nazaran, Suudi Arabistan’ın umum borcu 2019’un sonuna nazaran bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 6,7 artışla yekun 192,9 milyar dolara yükselecek. 

Evvelki açıklamalarında corona virüsle birlikte hükümetin bütçesinden 50 milyar riyal düşürdüğünü belirten Bakan Cedan, son açıklamasında bunun ehliyetli olmadığını bildirdi. 

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, laflarını, “Ne Suudi Arabistan ne de yerküre corona virüs öncesi üzere olmayacak. 2. Yerküre Savaşı’ndan bu yana gibisi bir buhran yaşanmadı.” tabiriyle sonlandırdı. 

CORONA VİRÜSLE GELEN BÜTÇE DURUMU

Suudi Arabistan, bütçesinin yüzde 70’i petrole dayanan, yerkürenin en büyük petrol ihracatçısı ve üretimde üçüncü sırada nokta alan bir memleket.  

korona virüs nedeniyle ham petrol gereksiniminde yaşanan gerilemeden ötürü yılbaşından bu yana fiyatlarda yüzde 60 düşüş yaşandı.

Suudi bütçesi bu yılın birinci çeyreğinde (9,1 milyar dolar) açık verdi.

Milletlerarası kredi kademelendirme kuruluşu Moody’s, Suudi Arabistan’ın “A1” seviyesindeki kredi notunu korurken, görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Evvelki beklentilere nazaran yüzde 6,4 olan bütçe açığı alanını corona virüsün yaygınlaşması sonrasında yüzde 7 ila 9 arasında bir yükseliş beklentisine bıraktı. 

Suudi Arabistan 2020 bütçesine ait yapılan açıklamada, bu yılki gelirlerin 222 milyar dolara karşılık harcamaların 272 milyar dolar olacağı buna nazaran 50 milyar dolar açık beklendiği belirtilmişti. 

Suudi Arabistan’daki son datalara nazaran, corona virüs nedenli vefat sayısı 176’ya çıkarken, memlekette yekun vaka sayısı 25 bin 459’a yükseldi. 

 

 

KAYNAK: AA
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı