EKONOMİ

Çin’in girişimindeki en değerli detaylardan biri Türkiye

İngiliz The Times gazetesinde “Xi’nin ‘İpek Demiryolu’ Avrupa’ya teslim mühletini yarıya indirdi” isimli haberde, Çin’in Avrupa’ya uzanan demiryolu ağı ve bu ağın üzerindeki Türkiye’nin ehemmiyeti kaleme alındı.

 

Haberde; Çin ile Türkiye arasındaki direkt demiryolu hattı sayesinde Çin mallarının Avrupa’ya ulaştırılma mühleti neredeyse yarı yarıya azaldığı kaydedildi.

Çin’in “Bir Kuşak Bir Yol” girişimi için değerli bir temas noktasını oluşum eden İpek Yolu hattı ile Çin’in Xi’an kenti ile Türkiye’nin İzmit kenti arasındaki 6 bin 400 kilometrelik yolu trenlerin artık 12 günde gittiği hatırlatıldı.

 

The Times, her salı Xi’an kentinden kalkan trenlerin Çin mallarını Avrupa’ya artık 18 günde ulaştırdığını belirtti. Haberde, daha evvel deniz üzerinde yapılan bu teslimatların yaklaşık 1 ay sürdüğü aktarıldı.

Petrol ve doğal gaz boru hatlarının yanı sıra ticaret rotaları için de kilit ehemmiyette bir rol oynayan Türkiye’nin, Kars-Gürcistan-Azerbaycan irtibatıyla laf konusu demiryolu hattının da kıymetli bir kesimi olduğu belirtildi.

KAYNAK: HABER7
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı