EKONOMİ

Çin’den şaşırtan performans!

Çin Gümrük Yönetimi’nin olgularına nazaran, nisan ayında devletin ihracatı sürpriz bir biçimde artış gösterdi. Nisan ayında ihracat geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 3,5 arttı. Ekonomistler  Çin’de ihracatın nisanda yüzde 15’in üzerinde düşmesini bekliyorlardı. Mart ayında ihracat yüzde 6,6 azalmıştı.

 

 

Nisan ayında ithalat ise yüzde 11,2 olan beklentilerin üzerinde yüzde 14,2 azaldı. Mart ayında ithalatta düşüş yalnızca yüzde 0,9 olmuştu.

Koronavirüsün yerküreye yayıldığı merkez olan ve salgına karşı ocak ve şubat aylarında ağır bir savaş veren Çin’de 2020’nin birinci 4 ayında ihracattaki düşüş yüzde 6,8 olarak gerçekleşti. İthalatta birinci 4 aylık düşüş yüzde 3,2 oldu.

Çin’in dış ticaret istikrarı ise Nisan ayında 4,34 milyar dolar çokça verdi. Beklenti 6,35 milyar dolar çokça verileceği yanındaydı.

 

 

Doneler, yuan cinsinden hesaplandığında ise nisan ayında Çin’in ihracatı yüzde 8,2 artış kaydetmiş oluyor. Yuan bazında ithalat yüzde 10,2 azaldı. Nisan ayında ticaret ziyadesi 318,15 milyar yuan oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı